rakija1

Греана ракија

Ракијата е жесток алкохолен пијалок, кој се прави од овошје: грозје, сливи, кајсии, круши, јаболка, но може и од мед или ореви. Ова е најпопуларниот балкански пијалок, со вообичаен процент на алкохол меѓу 40 и 60, кој се консумира со мезе – зеленчукови салати, туршија, месни или сувомесни производи. “Традиционално“ приготвената ракија е секогаш подобра…

baklava

Баклава со вишни

СОСТОЈКИ: 500 грама кори за баклава 3 супени лажици гриз 500 грама вишни 250 грама путер ФИЛ: 3 јајца 250 грама шеќер 1 чаша за млеко масло за јадење 1 павлака (200 грама) 1 ванилин шеќер 1 прашак за пециво ШЕРБЕТ: 3 чаша за млеко шеќер 1 и пол чаша…

horoskop mart

Годишен хороскоп за 2017

ОВЕН (21. III – 19. IV) Љубов За Овните, ова претставува најсреќна година на љубовен план. Среќните и долги врски ќе преминат на следното ниво, а врските кои виселе на конец или ќе бидат зацврстени или заменети нови. Многу сингл овни ќе ја пронајдат својата идеална „половина“ и ќе влезат…

sisarki

Колачиња „Снежни шишарки“

Снежните шишарки се интересни и брзи колачиња, кои веруваме дека ќе ви се допаднат. Не се користи шеќер, лесни се за подготовка, а и секогаш можете да си додадете и некоја “своја“ состојка. Почувствувајте го празничниот дух во вашиот дом, со подготовка на овие брзи колачиња! Потребни состојки: 300 гр. мелени…

cannabis1

Канабис – контроверзна билка на новото време

Канабис (лат. Cannabis) е билка позната и под името коноп, за која е карактеристично долго зелено стебло и опоен мирис. Таа својата максимална висина ја достигнува во рок од 6-8 месеци и е една од билките кои бараат особено специфични услови за да успеат, како доволно сончева светлина, и температура…

sarna-humana-x-canina

Вежбање со вашето куче

Дали некогаш сте помислиле дека можете да вежбате со вашето милениче, или пак дека тоа го правите додека се грижите за него секојдневно? Интересни предизвици се секојдневните грижи за милениците, но кога ќе се погледнат од еден сосема поинаков аспект, тие впрочем претставуваат и одличен начин да се вежба, и…

cover

Дренка – спас за имунолошкиот систем

Дренката (лат. Cornus mascula) е распространета низ целиот свет, освен во Австралија и кај народот е позната како вистинско богатство на витаминот ц, како и подигнувач на имунитетот. Ова овошје е почитувано уште од Античкиот период, а особено се употребувало кај старите Римјани. Дрвото на дренката е многу силно и…