Г. М.
27 Articles0 Comments

Ролат од спанаќ

Состојки: 6 јајца 5 лажици брашно 500 гр. спанаќ 100 гр. ориз Сол, бибер Спанаќот се обарува, се цеди и се миксира. Оризот се става во малку солена вода и се вари додека не омекне. Откако ќе омекне, с…

Топли предјадења

Многу едноставни и брзи за подготовка, згодни за веселби, пополнување на секоја маса, топлите предјадења можат да бидат и дел од менито за ручек или  додаток со пијалокот што го пиеме. Еве ги најбаран…

Тако со пилешко во маринада од пиво

Можеби сите пробале свинско и говедско тако, меѓутоа еве и еден рецепт за пилешко тако. Овој рецепт може да ви покаже дека пивото може да биде корисно и на друг начин. Пивото го прави пилешкото да бид…

Ајран – турски национален пијалок

Ајранот е турски традиционален пијалок, кој е најраспространет во Централна Азија, но и во доста голем дел од Европа. Во некои азиски држави ајранот има друго име, но составот е ист или сличен. На при…

Јасминов ориз со говедско, шитаке и црвено кари

Состојки: 150 гр. јасминов ориз 60 гр. шитаке печурки 150 гр. говедско месо 1 црпалка црвено кари сусамово масло или маслиново масло сол, бибер, куркума, ѓумбир по желба 50 гр. морков на крукчиња, кро…