Г. М.
27 Articles0 Comments

Пилешко во кари сос

Состојки: 1 кг. пилешки гради 250 гр. печурки (шампињони или буковки) 250 мл. хопла Сол,бибер Сенф 50 гр. путер Масло за готвење 2-3 мали лажици кари 1 зденка Подготовка: Пилешкото го сечкаме на ленти…

Илинден – најголемиот македонски празник

Празникот Илинден има религиозна и национална позадина и е еден од најголемите македонски празници. На овој ден, 2 август, се слават три празници: Свети Илија, Илинденско востание во 1903 година и Прв…