М.А.
1439 Articles11 Comments

професор по српски јазик и книжевност
Најздрава навика: пливање
Во слободно време: аматерско компонирање, режија и монтажа
Најмногу сакам да јадам: лазањи
Дестинација: Јапонија
Верувам во: вистина

Стоп за мачнината при патување!

Болест на движење, морска болест или кинетоза е природна реакција на организмот на движењето. Симптомите на оваа болест вклучуваат вртоглавица, гадење, ладна пот, главоболка, повраќање и сл. Најчесто …

Пире во лимон

Состојки: 1 карфиол 3 компири, излупени и исечкани 1 лажица путер 2 лажици павлака 1 лажица лук во прав 10 лимони Сол, бибер, црвен пипер Подготовка: Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не ом…

Фатални грешки при електронска комуникација

Деловната комуникација денес, во голема мера се одвива преку компјутер, односно преку електронската пошта. Но, многумина забораваат дека пишување пораки на пријатели и шефови, односно колеги од работа…

Зошто плачеме?

Научниците веруваат дека постојат две главни функции на плачење: да се смириме кога сме емотивно потресени и како комуникација со другите, односно, сигнализација на чувства со кои се обидуваме да влиј…

Најчести расправии меѓу пријателите

Секоја индивидуа е посебна и поинаква во своите навики, ритуали и желби. Во пријателствата најчесто сличните индивидуи се дружат едни со други, но сепак и тогаш се случува едни со други да се гушат. Н…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви