М.А.
1434 Articles11 Comments

професор по српски јазик и книжевност Најздрава навика: пливање Во слободно време: аматерско компонирање, режија и монтажа Најмногу сакам да јадам: лазањи Дестинација: Јапонија Верувам во: вистина

Темјан – мирисен лек

Темјан – најпознат по честата употреба во црквите. Дрвото Boswellia sacra, од чија смола се произведува темјанот, е високо 3 до 6 метри, а расте во регионот Дхофар во јужен Оман. За ова дрво иде…

Фитнес за поквалитетен живот

Фитнес означува состојба на добро физичко и ментално здравје, добра физичка состојба која настанала како производ на редовни физички вежби и правилна исхрана. Тоа  би значело да се чувствувате добро в…

Тирамису

За подготовка на тирамису, потребни ви се следниве состојки: 500 грама маскарпоне сирење (италијанско крем сирење) ½ кг слатка павлака ½ бисквити 6 жолчки 250 грама шеќер во прав 200 мл. млеко 200 мл.…

Криолиза за отстранување на масните наслаги

Криолиза – метод започнат од американската компанија Zeltiq која има произведено апарат со исто име наменет за ладење на кожата и анестезија. Во Канада и Европа, овој апарат се користи за отстра…

Како да искористите остатоци од свеќа?

Дали некогаш сте се запрашале на кои се’ начини можете да искористите остатоци од свеќа, односно восок? Еве неколку предлози: Нови свеќи По изгорена свеќа, восокот може да се искористи за нова с…