В. С.
24 Articles0 Comments

магистер по фармација
Најздрава навика: возење велосипед
Во слободно време: свирам гитара и слушам музика
Најмногу сакам да јадам: добро подготвена храна
Дестинација: Хрватска
Верувам во: пријателство и добра забава

Лутеин – природен заштитник на видот

Две природни, жолто-портокалови природни компоненти, лутеин и зеаксантин, влегуваат во состав и градба на мрежницата на окото, меѓутоа лутеинот е од големо значење за превенција од болеста наречена ма…

Хијалуронска киселина

Хијалуронската киселина е супстанца која се наоѓа во врзивното ткиво на нашата кожа, и истата ја прави кожата цврста и еластична. Хијалуронот ги има истите ефекти како и колагенот, меѓутоа дејството н…

Пасифлора – лековита билка против стрес и несоница

Пасифлора (Passiflora Incarnata) претставува една од најпопуларните украсни билки, која има карактеристичен пурпурен цвет што наликува на круна со трњe. Во Јужна Америка ја нарекуваат Крстов цвет, зат…

Натриум и калиум – главни електролити во организмот

Натриум и калиум се едни од главните електролити во човековиот организам. Натриумот е важен елемент за одржувањето на распределбата на течностите и за рН рамнотежата помеѓу киселините и базите и водат…

Цинк – за јакнење на имунитетот

Цинкот претставува минерал кој ја има истата улога како и витаминот Ц во третман на настинка и грип. Тој претставува еден од најзначајните минерали во човековиот организам кој е важен во одржувањето н…