Лиснати палачинки

Лиснатите палачинки потекнуваат од индиската кујна. Се разликуваат од стандардните палачинки и за нивна подготовка е потребно: • 0,5кг брашно • 0,3дцл млака вода • 1лажица сол • 1 лажица маст или масл…

Arroz de Polvo – рижото од октопод

Arroz de Polvo е традиционално португалско јадење од островот Мадеира, а за подготовка на ова интересно јадење потребни ви се: 1 кг октопод 200 мл црвено вино 150 мл маслиново масло 1 кромид 2 чешниња…

Телешка чорба

За подготовка на телешка чорба потребни ви се: 500 г телешко месо 1 кромид 2 компира магдонос целер 2 моркова 2 лажици брашно 1 коцка говедска супа 1 чаша кисела павлака 1 жолчка од јајце бибер сол По…

Плескавици од компир со сос од тиквички

Состојки: 2 компири 100 милилитри млеко 150 грама брашно Едно јајце Малку сол, масло и бибер Една тиквичка 100 грама сланина половина страк праз павлака Подготовка: Сварете го компирот со лушпа, потоа…

Пире од костени

За подготовка на пире од костени потребни ви се: 400 г варени излупени костени 70 г шеќер 40 мл рум ванилин шеќер 200 мл павлака за колачи Подготовка: Ставете малку вода во сад, додадете 2 лажици шеќе…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви