Песто од грашок

Песто е италијански регионален специјалитет. Претставува вкусен сос со босилок и маслиново масло. За да направите песто од грашок ќе ви бидат потребни следните состојки: 1 чашка грашок 1 чешне лук, си…

Табули салата

Состојки:  4 китки магданос  1 китка нане  1 средна краставица  5-6 чери домати  1 мал кромид  Маслиново масло  Лимонов сок  Сол Либански микс на зачини (цимет, коријандер, црвен пипер, црн бибер, кум…

Похувани кисели краставички

За подготовка на похувани кисели краставички потребни ви се следните состојки: 1 чаша млеко 1 јајце 1 лажица брашно Малку лут сос Кисели краставички (тегла) Масло  Сол Бибер Подготовка: Во еден сад из…

Бела есенска салата

Есента е годишно време, кое е богато со продукти од кои можат да се подготват многу вкусни салати. Наш предлог е белата есенска салата за кoја ви се потребни следниве состојки: • 100 гр сусам • 50 гр …

Полнети домати со сирење и кикирики

За да го подготвите ова предјадење. полнети домати со сирење и кикирики, потребни ви се само 5 минути и следниве состојки: Домати, мали и цврсти Сирење, што поцврсто Кикирики, печени, без масло Подгот…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви