Адонис

Состојки: Вермут : 22,50 мл. Шери бренди 22,50 мл. 2 лажички црвен вермут  2 лажички горчлив ликер од портокал  Подготовка: Во чаша за мешање ставете …

Маргарита

Најдобрата маргарита е онаа која што е направена од текила со добар квалитет, по можност 100% агаве текила. Состојки: текила 1 зелен лимон исчен на па…

4 Алкохолни коктели

Whiskey sour 5 цл. Бурбон виски 3цл. Лимонов сок 3 цл. Шеќеров сируп Изматена белка од јајце (по желба) Ставете ги состојките во шејкер, измешајте ги …

Безалкохолни коктели

Многу од безалкохолните коктели се копии на познатите алкохолни варијанти, а некои се оригинални рецепти. Дури и ако не консумирате алкохол, можете да…