Јасминов ориз со говедско, шитаке и црвено кари

Состојки: 150 гр. јасминов ориз 60 гр. шитаке печурки 150 гр. говедско месо 1 црпалка црвено кари сусамово масло или маслиново масло сол, бибер, куркума, ѓумбир по желба 50 гр. морков на крукчиња, кро…

Модар патлиџан пица

Ова вкусно јадење е замена за популарната пица. За подготовка на модар патлиџан пица потребни ви се следните состојки: Модар патлиџан Домати, свежи или пире од домати 1 чешне лук Босилек 50 г шунка 50…

Лазањи

Потребен материјал: 1 пакување кори за лазањи 350-400 грама кашкавал Фил: 1 кромид 250 грама мелено месо 250 грама кечап (или доматно пире) Бешамел: 2 големи лажици брашно Масло 500 мл млеко Подготовк…

Посни сарми – ѕвездите на трпезата

Фамозните посни сарми се задолжителен “украс” на празничните трпези на славите за време на божиќните пости. Се разбира, не мора да чекате да имате или да појдете на слава за да се почестит…

Полнети компири

Состојки: 4 поголеми компири 5-6 домати 2 кромида 1 тиквица 2-3 лукчиња сол, бибер, босилек, коријандер, копар рендан кашкавал павлака масло Подготовка: Секој компир се боцка со вилушка на неколку мес…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви