Модар патлиџан пица

Ова вкусно јадење е замена за популарната пица. За подготовка на модар патлиџан пица потребни ви се следните состојки: Модар патлиџан Домати, свежи ил…

Лазањи

Потребен материјал: 1 пакување кори за лазањи 350-400 грама кашкавал Фил: 1 кромид 250 грама мелено месо 250 грама кечап (или доматно пире) Бешамел: 2…

Посни сарми – ѕвездите на трпезата

Фамозните посни сарми се задолжителен “украс” на празничните трпези на славите за време на божиќните пости. Се разбира, не мора да чекате …

Полнети компири

Состојки: 4 поголеми компири 5-6 домати 2 кромида 1 тиквица 2-3 лукчиња сол, бибер, босилек, коријандер, копар рендан кашкавал павлака масло Подготовк…

Гравче тавче со спанаќ и ребра

Состојки: 500 гр. грав 200 гр. спанаќ 300 гр. свински ребра исечени на пола 1 голем кромид 2 моркови 2 пиперки 1 домат 2-3 лукчиња сол, бибер, вегета,…