Гарам Масала

Гарам Масала (хинд. गरम मसाला ) е микс на повеќе зачини со потекло од Индија, и е универзален за готвење на слатки или солени јадења. Овој зачин е тра…

Ролат од спанаќ

Состојки: 6 јајца 5 лажици брашно 500 гр. спанаќ 100 гр. ориз Сол, бибер Спанаќот се обарува, се цеди и се миксира. Оризот се става во малку солена во…

Мусака од карфиол и брокула

За подготовка на мусака од карфиол и брокула, потребни ви се следните состојки: 1 карфиол 1 брокула печурки 100 г кашкавал 100 г пармезан 2 јајца 250 …

Подварок

СОСТОЈКИ: 1 поголема главица кисела зелка 800 грама месо по избор (мисиркино, свинско,чадено месо, сланина, а може да се стават и колбаси) Масло за ја…

Печен грав со пченка и зеленчук

За подготовката на печен грав со пченка и зеленчук, потребни ви се 2 часа. Состојки: 500 гр. грав 3 до 4 црвени пиперки 2 моркови свеж корен од целер …