Како храната влијае на вагината?

Сте приметиле ли некогаш чудна боја на вашата урина или пак уште почуден мирис? Блага иритација или нелагодност таму доле? Па тоа до некаде го објаснува феноменот – ние сме тоа што го јадеме – и конек…

Изотерапија – лек или плацебо?

Хомеопатија е метода во алтернативната медицина, базирана врз правилото слично се лекува со слично, чиј основоположник е германскиот лекар Самуел Ханеман, кој живеел во 18 век. Научните истражувања не…

Тибетанска медитација – за подобро здравје и опуштање

Иако многумина мислат дека медитацијата е бескорисна древна техника, според истражувањата, долгорочното практикување може да ја подобри општата здравствена состојба на личноста и да влијае позитивно в…

Мудри – древни положби на рацете за исцелување

Мудра претставува посебна позиција на прстите и рацете кои се користат за воспоставување на внатрешна рамнотежа и исцелување. Зборот потекнува од санскритски јазик, а значи радост и подарок. Мудри се,…

Таласотерапија – морска метода за здравје и убавина

Таласотерапија е лекување со морска вода и морски елементи, користена уште во древната египетска цивилизација, пред 4000 илјади години. Без оглед на нејзината древна примена, денес е еднакво популарна…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви