Јогурт VS млеко

Историја на произведување млечни производи е долга повеќе од 4500 години. Се претпоставува дека јогуртот настанал случајно од бактерија која живеела на кожните торби од Хуните, номадско племе. Поимот …

Куркума пијалоци за добро здравје

Еден од најхранливите зачини во денешницата претставува куркумата, со која ве запознавме во неколку наврати. Неговото дејство е поволно за целиот организам, има позитивно влијание при спречување на  в…

Морските плодови се најздравата храна

Морските плодови претставуваат извор на есенцијални аминокиселини, имаат низок процент на вкупни масти, што ја  прави оваа храна нискокалорична. Содржат омега-3 масни киселини кои влијаат поволно на з…

Кафе против болести

Кафето претставува грмушеста тропска билка. Постојат многу билки од овој род, но тие што најмногу се употребуваат во производството на кафе се Coffea Arabica, познато уште како бразилско кафе, и Coffe…

Зошто да пиете млеко?

Млекото е еден од најубавите пијалоци од детството, за кој како и што претходно читавте, е богат со хранливи состојки кои делуваат поволно на организмот. Освен што се користи како дел од исхраната, ка…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви