Карамбола – необично овошје во форма на ѕвезда

Карамбола (Averrhoa carambola) е тропско овошје. На санскрит ова име значи “оној кој го поттикнува апетитот“. Во светот има добиено и други имиња, како кинеска ѕвезда, билимби, спу и нак. Карамболата …

Сувото овошје го јакне имунитетот и го намалува стресот

Сувото овошје настанува со сушење и дехидратација на зрелото овошје, до степен за му да се овозможи подолготраен рок. Постојат 3 основни типови на суво овошје: суви цели или сечкани плодови, суви меле…

Кисела зелка – подарок од Словените

Киселата зелка отсекогаш била ценета, особено како лек. Начинот на подготовка потекнува од Словените, а се користи и денес. Морепловецот Џејмс Кук својата посада ја хранел со кисела зелка за превенциј…

Дренка – спас за имунолошкиот систем

Дренката (лат. Cornus mascula) е распространета низ целиот свет, освен во Австралија и кај народот е позната како вистинско богатство на витаминот ц, како и подигнувач на имунитетот. Ова овошје е почи…

Јабутикаба – чудо од природата

Јабутикаба (лат. Plinia Cauliflora) е едно од најчудните овошја во светот чија најголема распространетост е во Бразил. Тоа е посебен вид на грозје, кој расте на дрво, со плодови со големина до 4 см, к…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви