Дизентерија

Дизентерија е инфекција која е предизвикана од грам – негативната бактерија Shigella која резултира со водлеста дијареја (пролив). Постојат 4 типа на Shigella, и сите предизвикуваат заболување н…

Тиква – идеален природен лек

Тиквата е растение од фамилијата Cucurbitaceae и потекнува од Централна Америка. Позначајни видови се: обична, готварска, мускатна, печенка. Тиквата е значајна заради содржината на: шеќери, пектини, а…

Рузмарин – симбол на верност или лек?

Рузмарин (Rosmarinus officinalis) е ароматично растение кое се сретнува на Медитеранот, во САД и Мексико. За рузмаринот се знае уште одамна. Бил главна состојка на “унгарската вода“, лек за масажа, ко…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви