Вие сте овде: Почетна » Здравје » Витамини и минерали (страница 4)

Категорија: Витамини и минерали

Витамин Б1 и Б2

VITAMINI B

Витамини од Б комплексот се: витамин Б1 (тиамин), витамин Б2 (рибофлавин), витамин Б3 (ниацин), витамин Б5 (пантотенска киселина), витамин Б6 (пиридоксин), витамин Б7 (биотин, витамин Х), витамин Б9 (фолна киселина), витамин Б12 (цијанокобаламин) ВИТАМИН Б1 (tiamin, aneurin) Витаминот Б1 има важна улога во метаболизмот на јаглехидратите. Ова е важно бидејќи овој процес создава енергија потребна за работа на мозокот и ... Прочитај повеќе »

Витамин Ц – антиоксидативна заштита на организмот

VITAMIN C-1

Витаминот Ц или аскорбинска киселина е витамин застапен во скоро сите овошја и зеленчуци. Важен е за синтезата на колагенот и карнитинот, за метаболизмот на масните киселини, како и конверзија на допаминот и норепинефринот.  Претставува најјак антиоксиданс меѓу витамините растворливи во вода. Најбогат извор на витамин Ц се шипката, црната рибизла, вишњата, цитрусите (лимон, портокал, мандарини), лиснатиот зеленчук, пиперката, зелката, ... Прочитај повеќе »

Витамин Е – силен антиоксиданс

VITAMIN E

Витаминот Е (α-tocopherolum) претставува витамин растворлив во масти, кој се наоѓа во сите ткива во организмот, а најмногу во црниот дроб, мрсното ткиво и мускулите. Главно се применува кога има негов дефицит (недостаток) или како антиоксиданс. Богат извор на витамин Е се билните масла, а особено во сончогледово масло, сончогледови семки, потоа во кикирики, бадеми, лешници, авокадо, киви, брокула, домат, спанаќ, јајца ... Прочитај повеќе »

Витамин К за коагулација на крвта

vitamin-k

Витаминот К, кој спаѓа во групата на витамини растворливи во масти, претставува коагулациски  витамин, бидејќи има важна улога во згрутчувањето (коагулација) на крвта. Витаминот К е составен од група на витамини (К1, К2, К3, К4, К5), кои или се растворливи во вода или во масти. Во терапевтски цели, најчесто се користат витамин К1 (фитоменадион), К2 (менакинон) и К3 (менадион). Минималните ... Прочитај повеќе »

Витамин Д за цврсти коски и здрав организам

vitamin D

Витаминот Д (calciferolum) претставува антирахитичен витамин, а често и го нарекуваат витамин на сонцето. Како и витаминот А, спаѓа во групата на витамини растворливи во масти. Претставува регулатор на хомеостазата на калциум во организмот и заедно со паратиреоидниот хормон (РТН) ја регулира концентрацијата на калциумот во плазмата. Витаминот Д може да ја спречи и лечи појавата на рахитис. Ако има доволно сонце, ... Прочитај повеќе »

Витамин А за вид, имунитет и регенерација на кожата

VITAMINI A

Витамините претставуваат органски супстанции кои се наоѓаат во храната во мали количини, а се неопходни за нормалното функционирање на организмот. Организмот, воглавно, не може сам да ги произведува витамините. Некои може да се синтетизираат во мали количини во организмот, исклучиво од провитамини. Така на пример, витаминот А настанува од провитаминот А – бета каротен, потоа витаминот Д настанува од провитаминот ... Прочитај повеќе »

Оди горе