Моринга – чудесно дрво од подножјето на Хималаите

Моринга или „чудесно дрво“, како го нарекуваат во Индија, расте во подножјето на Хималаите, а е високо од 5 до 10 метри. Сите делови на ова растение, листови, цветови, корен, семки, се употребливи и м…

Чајно дрво – најмоќен растителен антисептик

Чајното дрво нема никаква поврзаност со чај. Името го добива од страна на морнарите на капетанот Џејмс Кук, кога дошле до брегот на источната Австралија и од листовите на ова растение подготвиле топол…

Хамамелис – волшебник за кожата

Хамамелис или американска леска (Hamamelis virginiana)  е грмушка со жолти цветови кои личат на стебленца. Потекнува од САД, каде Индијанците често го користеле како лек за рани. Го мешале со ленено с…

Црвен чај – чудото од Африка

Роибос или црвен чај, наречен и „чудото на мајката“ е познат веќе 300 години во Јужна Африка. Исто така се нарекува „африкански црвен чај“. Славата ја стекнал благодарение на корисните ефекти врз орга…

Бршлен – бесмртен, декоративен, лековит

Бршлен (Hedera helix) или хедера, е растение кое името го добива од грчкиот збор хедра-површина, земја. Расте до 30 метри височина, најмногу на дрвата, карпите, ѕидовите. Се карактеризира со зелени ли…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви