Циметот го смалува холестеролот и помага при настинки

Циметот (Cinnnamomum verum) е еден од најстарите зачини, а потекнува од Шри Ланка (Цејлон). Денес се одгледува во тропски подрачја, но најмногу во Кина, Индија, Индонезија. Од цејлонските видови, един…

Алги – исклучителен морски зеленчук

Алгите се подводни морски треви, кои многумина ги нарекуваат морски зеленчук. Сите што ги пробале се согласуваат дека имаат единствен вкус. Вкусот на некои алги е благ, на други поизразен и појак, но …

Масло од макадамија

Макадамија (Macadamia integrifolia = M. Ternifolia) е дрво кое потекнува од Австралија. За Абориџините претставувала една од основните прехранбени производи, средство за трговија, медицина и козметика…

Каранфилче – ароматичен и лековит зачин

Каранфилчето (Eugenia caryophyllus син. Syzygium  aromaticus) претставува исушени цветни пупки од истоименото растение, кое потекнува од Малуку Островите, а денес се култивира во Малезија, Мадагаскар,…

Канабис – контроверзна билка на новото време

Канабис (лат. Cannabis) е билка позната и под името коноп, за која е карактеристично долго зелено стебло и опоен мирис. Таа својата максимална висина ја достигнува во рок од 6-8 месеци и е една од бил…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви