Неодолива шминка за вечерните излегувања

Ноќниот изглед треба да биде продолжена верзија на вашата дневна шминка. Трикот е да додадете повеќе, без да изгледа претерано. Слабата светлина во автомобил или бар може да предизвика да додадете пов…

Доза здравје во едно растение: Артичока

Артичоката (Cynara scolimud) е растение кое се одгледува заради прехрана и во медицински цели (од сушените листови и делови од стеблото се прави чај). Младите главички се користат во исхраната, така ш…

Годишен хороскоп за 2018 година: Еве што ве очекува!

ОВЕН За овните 2018 година ќе биде многу возбудлива. Годишниот хороскоп покажува дека целиот напор на Овните ќе се исплати во 2018 година. Година за кариера и приходи, како и  позитивна енергија и мот…

Подварок

СОСТОЈКИ: 1 поголема главица кисела зелка 800 грама месо по избор (мисиркино, свинско,чадено месо, сланина, а може да се стават и колбаси) Масло за јадење Лук, Сол ,црн пипер, ким и ловоров лист (по ж…

Синузитис – симптоми и третман

Синусите се празнини во внатрешноста на коските на лицето и черепот на главата, исполнети со воздух. Се делат на 4 групи според коските каде што се сместени: челни, вилични, ситести и клинести. Синузи…