Пире во лимон

loading...

Состојки:

  • 1 карфиол
  • 3 компири, излупени и исечкани
  • 1 лажица путер
  • 2 лажици павлака
  • 1 лажица лук во прав
  • 10 лимони
  • Сол, бибер, црвен пипер

Подготовка:

Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не омекне. Потоа ставете го во блендер. Компирот се вари, па се сечка, и се додава во блендерот, заедно со карфиолот. Додадете малку млеко, путер, павлака, лук, сол и бибер. Мешајте додека сите состојки не се соединат. Додадете уште млеко по потреба. Исечете во врвот на лимонот и издлабнете ја внатрешноста, додека не остане само кората. Измијте го и исушите, а потоа наполнете го со пире.

Добар апетит!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *