Тава со месо

Состојки:

loading...
 • 1 кг месо, свинско или говедско
 • 4-5 компири исечени на големи коцки
 • 2-3 моркови исечени на тркалезни парчиња
 • 1 кромид крупно исечкан
 • 200 мл бело вино
 • 200 мл вода
 • 1 коцка за супа
 • 3 лажици брашно
 • 1 лажица пченкарно брашно
 • Вегета, сол, бибер
 • 1 лажица сушен магдонос
 • 1 лажица црвен пипер

Подготовка:

 • Месото можете да го исечете на мали коцки или како стек.
 • Добро измешајте го брашното, пченкарното брашно, вегетата и биберот, потоа измешајте ги со месото.
 • Месото испржете го на загреан зејтин додека не фати боја
 • Извадете го на чинија
 • Во истото масло испржете го сецканиот кромид, потоа додадете ги виното, водата, коцката за супата и варете неколку минути. Додадете го сушениот магдонос, биберот, солта и белото вино.
 • Во огноотпорен длабок сад наредете ја половината на месото, морковот и компирот.
 •  Врз тоа наредете ја другата половина на месото и посипете со црвен пипер.
 • Печете во  затворен сад на 180° околу 1 сат, после извадете го капакот на садот и оставете уште малку да фати боја.

Сервирајте го со грчка или шопска салата.

Добар апетит!

 М.А.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *