Соновник

 

АБВГД
ЃЕЖЗИ
ЈКЛЉМ
НЊОПР
СТЌУФ
ХЦЧЏШ
loading...
Comments (54)
 1. caki напиша:

  Pocituvani
  sonuvav deka mojot desen kremav cevel bese dupnat odozdola (gjonot),imase bas golema dupka , no jas sepak stoev na nego.Ve molam da mi odgovorite sto toa bi znacelo
  Vi blagodaram

  1. Slavica напиша:

   Sonuvav kako Bogorodica stoi pred mene i drzi devojce bebe i mi kazuva deka toa dete e za mene ama treba da pocekam .I jas pocnav da placam.Ve molam kazete mi sto oznacuva sonot

  2. TEODORA BRIC напиша:

   Vi se molam kazetemi,…sonuvav kako od mene vo lavor istece bistra krv?

  3. Т.И. напиша:

   Сонував дека градам куќа на гробишта,на самиот пат,се отвори голема дупка.наоколу имаше кожи од крави.граѓата беше како од слама.сламата се претвори во гној(арско ѓубре).

  4. A.r напиша:

   Sto znaci na son izmet i bel gradnik ??

 2. Е. К. напиша:

  Дупката на чевелот веројатно претставува некој проблем или пречка во животот, но вие се сепак истиот го игнорирате и се обидувате да функционирате нормално.

 3. Olivera напиша:

  Pocituvani sonuvav kako fontanata na gradskiot plostad bese pokriena so zrveno platno kako zname, no vo momentot na pokrivanjeto od ednata strana se krena malku prasina i ja odnema. Od sprotivnata strana ( ne od kaj so se krena prasinata) imam sopstven dukan za koj sto vodime spor. Sto znaci mojot son

  1. Е. К. напиша:

   Фонтана би означувало симбол на животната сила, виталност. Црвената боја сама по себе е позитивна боја, симбол на страст, импулсивност, сила. Во негативен контекст, може да означува недостаток на енергија, замор или летаргија. Може да биде предупредување дека треба да го смените начинот на однесување. Прашината означува состојба на умот или ситуација во будниот живот-однос,потфат, или сл. каде што вие или другите не сте биле толку искрени. Може исто така да биде непотполн став или предаденост, а во зависност од другите детали во сонот, може да претставува охрабрување да ги “исчистите“ лошите дела.

 4. Tina напиша:

  Pocituvani, Ve molam dokolku imate nekoi soznanija da mi kazete kakvo e znacenjeto ako sonuvas krlezi. Vo mojot son, imase polno, mnogubrojni bea, site bea nadueni kako polni so krv i naredeni na dolniot del na eden zid. Eden samo lazese i probav da go utepam no ne uspeav i izbega.. tolku bese. Blagodaram odnapred.

  1. Е. К. напиша:

   Крлежите во сон претставуваат лош знак, и често се толκуваат κаκо носители на лошо здρавје и болести. Во Вашиов случај можна емоционална исцрпеност, а бидејќи сте сонувале многу крлежи кои биле големи, тоа веројатно значи дека сте психички и физички исцрпени и чувствувате дека луѓето Ве искористуваат, или деκа имате непρијатели κои ‘Ви ја цицаат’ енеρгијата, а Вие сте немоќни моментално да ја смените таа состојба

 5. Милена напиша:

  Сонував како купуваме со сопругот машина за миење садови и сме ја купиле, била многу скапа и кога ни ја отворила продавачката од кутијата сме виделе дека е во црна боја, па сме им барале да ја сменат за бела. И не се сеќавам дали ни ја сменале…

  1. Е. К. напиша:

   Машина за миење садови претставува проблем со околината, особено ако е во црна боја. Некој од околината сака да Ви наштети. Кога сте сакале да ја замените за бела, Вашите инстинкти и потсвеста се обидувале да реагираат на оваа закана. Внимавајте кому ги кажувате проблемите.

 6. rosi напиша:

  Majka mi sonuvala kako jas sum i go zemala klucot od stanot i sum spiela so nekoj cigan, za sto razbral mojot direktor od rabota koj kazal deka kje mi go stopira rabotnotto mesto, po sto majka mi mi udrila slakanica i me karala.
  Sto znaci ovoj son

  1. Е. К. напиша:

   Вашата мајка претставува симбол на авторитет. Имате проблем на работа што се плашите да го решите, токму поради проблемот со авторитети. Ромот го претставува вашиот страв. Би требало да се соочите со проблемот на работното место.

 7. violeta напиша:

  Soniv kako proagam niz prekrasna gradina od cvekinja,beli ruzi, i vlegov niz taa porta pokraj niv,a toa bilo vlez vo nekoj hotel(koj nie cesto go posetuvame na jave)..
  Gledajki vo sonovnokot,ne izgleda dobro!!

  1. Е. К. напиша:

   Градината претставува симбол на жена, односно семејство, додека бела роза претставува подарок. Веројатно хотелот го сонувавте токму поради фактот што често го посетувате. Ќе добиете подарок од некоја женска личност или од некој член на семејството. Нема ништо негативно во Вашиот сон, без грижи.

 8. kristina напиша:

  zdravo…sonuvav deka imam zlaten sindir i go sokrivme so mojot soprug vo eden golem motor vo sedisteto a potoa se najdov vo ucilisteto kade zavrsiv redno i tamu bese i mojot klasen rakovoditel…razgovarav so nego…a potoa sonuvav kako eden doktor mi stava injekcija vo levata raka i mnogu me bolese i mnogu placev a do mene bese majka mi….

  1. М.А. напиша:

   Се обидувате да скриете нешто од околината поврзано со напредок, работа или подеми и падови во секојдневниот живот. Од друга страна, се обидувате да спречите кавги со блиските луѓе. Ако сонувате дека сте во училиште, тоа означува чувства на несоодветност и несигурност во детството кои никогаш не сте ги надминале. Ова може да е поврзано со страв од сопствен неуспех. Наставникот во сонот Ви сугерира да барате совети или одредени насоки. Да се види игла во сон укажува на потреба да се поправат некои врски или ситуации. Игла е, исто така, симбол на емоционална или физичка болка. Да се сонува мајка е вообичаено и често. Таа претставува заслониште, утеха и заштита.

 9. L.S напиша:

  Jas pak sonuvav kako sum bil vo soba vo mojata kuca i odnenadez nekoj predmet padna bez objasnuvanje.Si pomisliv deka e duh i se pribliziv poblizu do mestoto kade sto padna predmetot i koga poglednav na vratata se pojavi duh.Jas mnogu se isplasiv i istrcav kon vratata i sum pominal niz duhot i pocnav da kaslam kako duhot da bil od cad.Ja otvoriv vratata i izbegav.
  Inaku vo poveketo sonista imam sonuvano duhovi.
  Ako mozete da mi kazete sto znaci sonot?

  1. Д. К. напиша:

   Имaте нерaсчистени прoблеми oд минaтoтo кoи пoтсвеснo ве мaчaт, и не знaете кaкo истите дa ги решите. Кoгa нештo ќе ве пoтсети нa нив (пaѓaњетo нa предметoт) вие упoрнo бегaте и oдбивaте дa збoрувaте зa тoa. Сепaк, пo некoе време истите се врaќaaт (духoт) и ве измaчувaaт. Oбидете се дa рaзгoвaрaте сo блискa личнoст, и дa гo прoнaјдете кoренoт нa прoблемoт кoј ве мaчи.

 10. R.R. напиша:

  Pocituvani
  Pred nekolku denovi sonuvav vulkan koj na pocetokot kako da bil aktiven no licno ne go vidov aktiven i premnogu se isplasiv vo son.No koga go poglednav kako da prestana erupcijata i nemase nisto od prelevanje na vulkanska lava.Sto zvaci ovoj son???

  1. Е. К. напиша:

   Вашиот сон претставува непотребно бегање од иднината, скриена опасност или лажни пријатели

 11. gabi gabriela напиша:

  Majka mi sonuvala kako mi dala zlatna vranga…
  A jas pak sonuvav kako so vujna mi sni odbirale zlato i sum drzema nekoe zlato vo raka kako vranga ama vo druga forma a isto taka i kosnica zq bebe sum imala v race.ve molam za odgovor
  falaa poZz

  1. ANA напиша:

   Sonuvav deka dogovaram svadba , vo mojot dom bea dojdeni samo roditelite i bratot na majkami svadbata trebashe da se sluci togash no kako da se dogovarashe, nemashe veselba , nemashe igrajne .. oblekov nevestinski fustan no ne mi beshe tocen . beshe kako za postara zhena , potoa vo sonot legnav da spijam i koga stanav bev vo rozevo ubavo fustance mi se javi navodniot mladozenec vo sonot i ja otkaza svadbata
   Ve molam za odgovor

   1. М.А. напиша:

    Свадба симболизира нов почеток или транзиција. Оваа транзиција се одразува на вашето мислење во врска со посветеноста и независноста. Доколку присуствувате на свадба, размислете за тоа како се чувствувате во сонот. Ако сте вознемирени или тажни, тогаш не сте задоволни со моменталната состојба во вашиот живот и треба да ги прифатите промените.

  2. М.А. напиша:

   Злато симболизира имот, богатство, исцелување, просветлување или духовност.

 12. Т.П напиша:

  Вчера Баба ми сонувала како јас добивам диплома и во тој момент им кажувам дека сум бремена..дали може некој Да ми каже што значи тоа..?

  1. М.А. напиша:

   Доколку сте ја сонувале својата диплома, и навистина ја имате, значи дека не сте задоволни со животот. Чувствувате дека таа диплома не Ви помага да бидете успешни и тоа Ве фрустрира. Бременоста симболизира аспекти од личниот живот или од самата личност кои Ви сметаат или тежат. Исто така, бременост може да означува и раѓање на нова идеја, проект, замисла, нешто ново и возбудливо.

 13. GABI напиша:

  ve molam za protolkuvanje na mojot son,mnogu sum isplasena,sonuvav ikoni na zid kako da zboruvaat,kako da ozivuvaat,kako da bese sv.nikola,i samiot toj svetec me krena i kako stoe opstopoznato za nas hristijanite se navednav i ja baknav ikonata,ve molam kazete mi sto znaci mojot son,vi blagodaram

  1. Е. К. напиша:

   Иконите во сон се објаснуваат според изразот на нивните лица и чувствата кои ги предизвикуваат. Доколку лицата им се нежни и блажени-нема да имате пречки при остварување на желбите и целите. Доколку им се груби-сонот зборува за сопственото незадоволство. Исто така, иконата може да означува и чувство на лутина кон блиска личност. Конкретно за Св. Никола, можете веројатно да добиете повеќе одговори кај некое свештено лице.

 14. slage напиша:

  Zdravo sonuvav kako drzam na edna zakacalka, dve kompletcinja zensko so crvena bluzicka i crni nelanki so mrezicka i masko na koe mu ja vidov samo bluzickata bese sina. Razmisluvav koe da go zemam i ne odluciv i gi ostaviv.

  1. Е. К. напиша:

   Закачалка за облека означува напредок. Црвена боја на облека за жени означува среќа во љубовта. Сина боја асоцира на духовност, мир,вистина. Можеби Вашиот сон претставува двоумење за одредена одлука во животот или претставување пред околината

 15. Mila напиша:

  Pocituvani
  Sonuvav kako izleguvam od manastir ,i kako nekoj nepoznat postar covek me trgna i me prasa kako da se vika nekoj manastir koj sto bil vo izgradba.Jas mu go kazav moeto i imeto od deckoto.Go zapisa na livce imeto i si zaminav.

  1. Е. К. напиша:

   Доколку видите манастир, тоа означува дека одите кон помирен и посреќен живот, но за некои и дека се опкружени со лаги.
   Старец или постар човек претставува мудрост или прошка, а може да биде и архетипска фигура која нуди насоки за решавање за одреден проблем.

 16. tom напиша:

  Здраво,ако може објаснување,сонував како се гледам од страна како ги разгледувам многите икони на маса поставени?

 17. Veronika Koleva напиша:

  Sonivav kako vo mojot plakar sum cuvala mal sandak vo nego umreno dete no ne moe na komsiite i im se javiv a oni mi rekoa da go cuvam uste 7-8 dena i jas go izvadiv od plakarot i go stavov na spalnata i vo meguvreme se karav so tatkoto na deteto i se nutiv i rekov deka ke go stavam vo podrum me ve molam odgovorete sto bi mozelo da znaci toa

 18. Martrix напиша:

  Sonuvav kako da sum vo horor film. Odime na plaza so drugari i pokraj mene pominuva zmija, jas gi izvestuvam drugarite i tie begaat. No ponatamu se borime so se povekje i povekje zmii. Na krajot kako da ostanuvam sam vo soba (i posledniot drugar go ubiva) i sum oci vo oci so zmijata so mnogu gnev da ja ubijam taa trgnuva kon mene no rakata mi e zaglavena vo nesto ne mozam da go zemam predmetot. Taka se budam. Zmijata mi licese na poskok.
  Blagodaram

 19. Marina напиша:

  Zdravo, sonuvav kako deckoto zaedno so roditelite, ja renoviraat kukjata od temel, i jas sum otisla da vidam kako e. Sto bi znacelo toa?

 20. Diana17 напиша:

  Znaci kaj mene vo sonot se pojavi Gospod i Sveta Bogorodica kakvo znacenje ima ovaj son

 21. Zina напиша:

  Sonuvav edna licnost so koja porano bev mnogu bliska, duri nerazdelna, a sega duri i ne razgovarame. Vo sonot taa placese plasejki se da ne zadocni nekade a jas sum ja gledala od daleku i koga sum sfatila sto se slucuva sum pocnala da trcam za da vidam sto i e.. Sto moze toa da znaci??

 22. ГАБИ напиша:

  Здраво, сонував дека сум бремена. Стомакот не ми беше голем и не ми се познаваше скоро ништо а бебето можев сама да го напипам, како да ми е веднаш под кожата. Главчето цело време му беше свртено нагоре а јас упорно го вртев за да биде со главчето надолу. Многу ме интересира што значи сонот, некако мн ме стави ма мисла. Ви благодарам

 23. Margarita напиша:

  Zdravo sonuvav kako go dojam moeto bebe a inaku sum bremena.Sto moze da znaci ova? Vi blagodaram

 24. sonja напиша:

  sonuvavav kako so mojot partner bevme goli vo krevet i pred da napravime “nesto” nekoj od prozor so cela glava ne gleda i toa covek postar sto raboti kaj mene go znam koga i od vratata od sobata vleze nepoznat covek se isplasiv i se razbudiv ….. sto znaci VI BLAGODARAM

 25. Emili напиша:

  Pocituvani, vo sostojba koga niti sum budna, nitu pak spijam sonuvam kako na krevetot na moeto since stojat nekolku saksii cveke. Imase i belo, a mislam i deka i vo drugi boi (nemozam tocno da se setam). Citajki za znacenjeto na cveketo se preplasiv 😞 Ke moze Vie da go protolkuvate?

 26. ElizabetaDH напиша:

  Sonuvav deka sum bila bremena, stomakot voopsto ne mi se poznavase. Sum se spremala za da se porodam, nemav nikakvi bolki megutoa odev podgrbaveno i so rakata na stomak (bidejki drugi mi velele deka boli) na kraj na sonot se tusirav i potoa se razbudiv. Pozdrav

 27. ElizabetaEli напиша:

  Sonuvav deka sum bremena stomakot voopsto ne mi se poznavase. Ne cuvsvtvuvav nikakva bolka no odev podgrbaveno i so rakata na stomak (bidejki drugite mi velea deka boli i deka zadolzitelno e bolki da imas) vsusnost sum se spremala za da se porodam se istusirav i potoa se razbudiv. Pozdrav

 28. Viki напиша:

  Sonuvav kako sme na zabava jas,mazmi,bratmi,sestrami i kerkami pocnuva raspravija i site se gubat sestrami ja zema kerkami i gi snema gi pobarav i gledam mazmi go nosi bratmi placese bratmi sestrami pred niv so prazni race a kerkami vo nepoznati race na nekoj covek i trcaat po nego sto zmaci toa?!!

 29. Nema напиша:

  Sonuvav kako deckomi bese so edna druga ne bese ubava i mi bese cudno zosto e so nea ama drugarkami mi rece taa ima mn pari zatoa toj odi so nea i jas pominav nekolku pati kraj niv da vidam kako ke reagira toj koga ke vidi deka znam za niv a toj sekogas koga ke me videse stanuvase i begase nastrana od nea za da ne si pomislam jas deka se zaedno . Ve molam sto moze da znaci sonot

 30. beti напиша:

  sonuvav kako sum blizu park,park poln so deca kako si igrat jas ne sum vnatre nemozam nikako da vlezam vnatre, nemozam da se doblizam do nijedno dete sto si igra. Mnogu pati sum go sonuvala taj son..imam slusnato deka toa ima nekakvo znacenie deka nemozam da imam deca deka toa znacelo deka sum neplodna ve molam za odgovor

 31. Marina напиша:

  Sonuvav polno deca so daunov sindrom i golemi i mali, si igraat vo sneg. Igrata im beshe mnogu losha, ne razmisluvaa dali kje se povredat ili neshto slichno. Jas samo stoev, chekav avtobus i gi gledav isplasheno. Shto oznachuva ovoj son?

 32. Svetlana напиша:

  Sonuvam kako senki temni me sledat vo nokno vreme,i osekam vo sonot strav od tie senki.

 33. Jasmina напиша:

  Zdravo
  Sonuvav kako jas i majkami odevme vo manastir ili crkva ne znam sto bese ne vidov samo znam bese kako pazar i imase poveke luge i dodeka odevme stara zena pocna da vika malku kako naluteno deka se sto ke kupime bukvalno treba da go dademe za praznikot sv Kliment ili za sv Kiril i Metodij.babata mislam bese so samija i dodeka vikase jas slusav samo se napraviv kako da ne slusnav i potoa koga vlegovme vo dvorot so majkami kupivme detska puska igracka i i ja dadovme na mlada zena koja ja sretnavme sto bese so sinot i soprugot .ve molam da mi odgovorite .blagodaram

 34. Nonchi напиша:

  Zdravo.. Jas sum nova na forumov i bi sakala da mi kazite sto znaci da sonuvas mrtovec nasmean sto te gali.. Ve molam za odgovor bidejki sum mn potresena.. Pozz

Leave a Reply to Nonchi Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *