Витамин Б12

Витаминот Б12 (цијанокобаламин) има многу важна улога во различни метаболитички и процеси на синтеза во организмот. Недостаток на овој витамин може да довдеде до појава на мегалобластна анемија или не…

Витамин Б9

ВИТАМИН Б9 (фолна киселина) Фолната киселина позната и како витамин Б9 и има улога во синтезата на ДНА и конверзијата на некои аминокиселини, за раст и развој на клетките и во одржувањето на нормалнат…

Алги – исклучителен морски зеленчук

Алгите се подводни морски треви, кои многумина ги нарекуваат морски зеленчук. Сите што ги пробале се согласуваат дека имаат единствен вкус. Вкусот на некои алги е благ, на други поизразен и појак, но …

Железо против анемија

Железото е едно од најстарите лековити средства. Се спомнува во Еберосувите папируси, како и во списите на Плиниј, Целз, Диоскурид и Гален. Сиденхам во 1681 користел железна пилевина помешана со вино …

Спанаќ – митови и факти

Спанаќ (Spinacea oleracea) е едногодишно растение и спаѓа во групата на зелен листест зеленчук. По потекло од Иран, во средниот век го продавале свеж или варен, исечкан на помали парчиња или во облик …

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви