Мандарини – совршено овошје за зимските денови

Мандарината (Citrus tangerine) е билка која припаѓа на фамилијата Rutaceae, од родот агруми. Претставува зимзелено дрво со широки листови, а плод сличен на портокал, чија кора многу полесно се лупи, а…

Сувото овошје го јакне имунитетот и го намалува стресот

Сувото овошје настанува со сушење и дехидратација на зрелото овошје, до степен за му да се овозможи подолготраен рок. Постојат 3 основни типови на суво овошје: суви цели или сечкани плодови, суви меле…

Гоџи бобинки – традиционален кинески лек

Гоџи бобинките (лат. Lycium barbarum) се познати под многу имиња: волчја бобинка (кинески), кинески трн, брачна лоза, kuko (Јапонија), црвена мушмула, чај од војводата од Аргил, gou qi (мандарински) и…

Овошна диета

Овошната диета е добра за намалување на телесната тежина. Пред почетокот на оваа диета, важно е да знаете дека треба да се внесува одредена количина на калории за да може да се одржува добрата здравст…

Зошто треба да јадеме лук?

Лукот (Alluim sativum) е еден од најстарите култивирани растенија во светот, а луѓето се веќе одамна запознаени со неговите лековити својства. Тој се одгледувал многу оддамна. Бил опеан во Одисеја как…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви