4 совети за нега на кадрава коса

На кадравата коса потребна и е дополнителна грижа за да се одржи бујна и сјајна. За да го постигнете посакуваниот изглед на вашата коса, следете ги следниве совети: 1. Одберете го вистинскиот шампон и…

5 совети за нега на усните

Усните бараат посебна нега. За да останаат меки и нежни мораме да внимаваме на нивната хидратација. Искористете ги овие неколку интересни совети. Испуканата кожа на усните може да се отстрани со мека,…

Како да си направите домашен балсам за усни?

Усните се екстремно склони кон сушење и пукање и се меѓу почувствителните од било кој дел од нашето лице или тело. Секогаш изложени на суровото време, а со тенок слој на кожа како заштита, знаат да ни…

5 митови за здрава коса

Има некои работи за косата за кои знаеме дека се вистинити, но, исто така има и работи за кои не сме сигурни. Дали косата станува имуна на шампонот кој го користиме, или пак дали навистина ќе расте по…

Како да се справите со седата коса?

Седата коса прво се забележува кај слепоочницата. Прв пат косата почнува да белее кон крајот на дваесетите години. Во просек, до 80% коса до крајот на педесетите години е сива. Вообичаено е и косата д…