Компир – дар од природата

Компир (Solanum tuberosum), скромна намирница која припаѓа на фамилијата Solanaceae и има важна улога во развојот на човештвото. Се нарекува подземен резервоар на енергија, бидејќи изобилува со скроб …

Не ги фрлајте презреаните банани – тие се вашиот сојузник за убавина

Доколку старите, презреани банани кои не ги изедовте ги фрлате во ѓубрето, тогаш  размислете уште еднаш. Неверојатно е што се’ можете да направите со нив. Тие се вашиот нов таен сојузник за убав…

Витамин Б7

Витаминот Б7 (биотин, витамин Х) учествува во метаболизмот на јаглехидратите, мастите и протеините. Важен е за нормален раст и развој на епидермисот. Благодарение на биотинот, ние имаме здрава коса, к…

Салата Мента егзотик

Пред крајот на летната сезона, подгответе уште една освежителна овошна салата која ќе ви го долови вкусот и мирисот на летото! Доколку дома ги немате потребните состојки, секогаш можете да го искомбин…

Овошни колачи со ориз

Состојки: кора од 1 лимон 150 грама ориз 150 грама шеќер ликер од анис 3 јајца 1-2 лажици шеќер малку јагоди 2 банани Поготовка: Исечканата кора од лимон се меша со млеко во едно тенџере и се вари на …