Пире во лимон

Состојки: 1 карфиол 3 компири, излупени и исечкани 1 лажица путер 2 лажици павлака 1 лажица лук во прав 10 лимони Сол, бибер, црвен пипер Подготовка: Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не ом…

Зелено рижото со праз

За овој едноставен и вкусен рецепт ќе ви бидат потребни само 25 минути, а за оброк за 4 лица ви е потребно: 35 гр. ориз 5-6 помали парчиња праз (исечкани на тенки кругови) 2 чешниња лук (ситно исечкан…

Печен ориз со тиквички

Печен ориз со тиквички е лесен рецепт за главно јадење, но може да се служи и како додаток. Постојат различни варијанти на ориз, од интегрален до бел. За овој рецепт користете го оризот што го префери…

Салата од калинка

За оваа вкусна и здрава салата од калинка потребни ви се следните состојки: 3-4 компири семки од една калинка 1 кромид магдонос копар естрагон сол бибер 100 мл павлака или мајонез ореви Подготовка: Св…

Похувани кисели краставички

За подготовка на похувани кисели краставички потребни ви се следните состојки: 1 чаша млеко 1 јајце 1 лажица брашно Малку лут сос Кисели краставички (тегла) Масло  Сол Бибер Подготовка: Во еден сад из…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви