Ракчиња – вкусот на морето

За подготовка на ракчиња потребни ви се следните состојки: 1,5 кг свежи ракчиња 100 мл маслиново масло 150 г домати 2 чешниња лук Магдонос 20 г лебни трошки 1 лажица вегета 400 мл бело вино Сол Бибер …

Крем сирење од авокадо

За крем сирење од авокадо потребни ви се следниве состојки: 1 авокадо 3 лажици лимонов сок 30 грама ореви  100 грама урда Вегета Бибер Време на подготовка: 15 минути Извадете му ја кората на авокадото…

Ролувана лазања карбонара

Состојки: 1 пакување лазањи 2 ќесички пармезан 1 кромид 2 парчиња бело пилешко месо 500 гр. печурки 200-250 гр. павлака 500 гр. хопла за готвење Maggi ќесичка зачин со смеса за печурки (или може со 4 …

Полнети пиперки

Состојки: Неколку пиперки (бабури) Мала шолјичка ориз ½ кг мелено месо 1 лажица масло 1 лажиче брашно 1 морков 1 кромид бибер, вегета, сол, црвен пипер, магдонос или готова мешавина за полнети пиперки…

Грав со доматен сос

Состојки: 3/4 пиперки 500 г грав 1-2 главици црвен кромид лук (по желба) магдонос 1-2 чаши доматен сос масло малку оцет сол  вегета  бибер Подготовка: Ставете го гравот да се вари, а за тоа време исец…