Пудинг со суво грозје

Состојки: 100 гр суво грозје 4 лажици лозова ракија 1 ќесичка желатин во прав 500 мл млеко 200 гр гриз 80 гр шеќер 1 ванилин шеќер 250 гр павлака 40 гр сечкани фстаци 1 кг сливи (може и смрзнати) 125 …

In vino veritas!

Историски податоци за виното има неколку илјади години наназад. Првите археолошки траги датираат од пред околу 6000 г пне во денешна Грузија или Иран, како и во древниот Египет. Археолозите тврдат дек…

Печени јаболки со цимет

Состојки: 4 јаболки ½ шолја кафеав шеќер 2 лажички цимет 4 лажици путер Ореви или лешници, суво грозје, рум или ликер Овошен јогурт или шеќер во прав Подготовка: Исечети ги јаболките од горе, за да на…

Овесни бисквити

Научете како да ги направите овие вкусни и нискокалорични овесни бисквити за идеален појадок или вечера. Состојки: 100 грама путер 200 грама кафеав шеќер 1 лажица сол 1 јајце 100 мл млеко 150 грама бр…

Илок – царството на виното на Дунав

Илок и виното се неразделиви повеќе од два века. Илочкиот виноград (виногорје) е дар од бога па и вината се такви – со незаменлив квалитет, мирис и вкус.. Интересно е тоа што во Илок винарските визби …