In vino veritas!

Историски податоци за виното има неколку илјади години наназад. Првите археолошки траги датираат од пред околу 6000 г пне во денешна Грузија или Иран, како и во древниот Египет. Археолозите тврдат дек…

Печени јаболки со цимет

Состојки: 4 јаболки ½ шолја кафеав шеќер 2 лажички цимет 4 лажици путер Ореви или лешници, суво грозје, рум или ликер Овошен јогурт или шеќер во прав Подготовка: Исечети ги јаболките од горе, за да на…

Овесни бисквити

Научете како да ги направите овие вкусни и нискокалорични овесни бисквити за идеален појадок или вечера. Состојки: 100 грама путер 200 грама кафеав шеќер 1 лажица сол 1 јајце 100 мл млеко 150 грама бр…

Илок – царството на виното на Дунав

Илок и виното се неразделиви повеќе од два века. Илочкиот виноград (виногорје) е дар од бога па и вината се такви – со незаменлив квалитет, мирис и вкус.. Интересно е тоа што во Илок винарските визби …

Маџун – природен лек со стара традиција

Маџунот уште наречен гроздов слад, е специјалитет добро познат на нашите предци, како по својот оригинален вкус и арома, така и по благотворното дејство врз човековото здравје. Маџунот се добива со из…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви