Ладен капучино десерт со јаболка

За да го подготвите овој интересен десерт, потребни ви се следните состојки: За капучино: 50 g еспресо кафе 145 g шеќер 2 жолчки 2 dl ликер од кафе 250 мл свеж крем За  сосот од  јаболка: 2 пакетчиња …

Пита со јаболка

За подготовка на овој десерт, пита со јаболка, потребни ни се следните состојки: За тесто: 1 кг брашно 500 г путер 500 г шеќер 3 јајца Прашок за печиво Кора од лимон За фил: 700 г јаболко 300 грама ше…

Заљубени коцки

За Денот на вљубените изненадете го вашиот партнер со овие брзи колачи за кои ви се потребни следниве состојки: За тесто: • 5 јајца • 6 лажици брашно • 1 прашок за печиво • 10гр маргарин • 3 лажици ка…

Палма торта

Состојки: За чоколадната маса: 375 гр. шеќер 375 гр. вода 150 гр. какао 200 гр. маргарин Тесто: 5 белки 125 грама шеќер 1 лажица пециво мелени лешници и ореви по желба Фил: 1/2 кг. путер 400 гр. прав …

Белгиски вафли

Белгиските вафли се одлична идеја за појадок или кога ви се јаде нешто слатко. Испробајте го овој одличен рецепт и уживајте . За подготовка на вафли потребно ви е: • 400 гр брашно • 3 лажички прашок з…