Диња – извонредна храна против рак

Не дебелее, освежува и богата е со витамини – три доволни причини да јадете диња. Но за да можете во целост да уживате, одберете ги само оние кои се зрели. Дињата претставува едногодишна билка која пр…

Кивано – африканска рогата диња

Кивано, лат. Cucumis metuliferus или африканска рогата диња, потекнува од Африка, поточно од Зимбабве. Ова растение стана популарно надвор од Африка по 1930 година, кога успешно почна да се одгледува …

Здрави и необични ужинки

Прочитајте какви се’ необични, а здрави ужинки може да направите за кратко време и многу лесно, доколку не се плашите од шеќерот присутен во овошките, мастите во путерот од кикирики, од сложенит…

Коктел од диња

Состојки: 1 диња 2 лажици шеќер 20 мл. сок од портокал 4 лажици ликер од киви коцки мраз Подготовка: Дињата исечете ја на половина. Отстранете ги семките, а внатрешноста извадете ја со лажица и ставет…

За хидратација на кожата

За хидратација на кожата пробајте ги следниве лесни и брзи рецепти. Ефектот е веднаш видлив. Пилинг: 2 супени лажици мед (медот ја затегнува и хидратира кожата, но исто така помага за намалување на цр…