Коктел директно од градината!

Состојки: 180 гр домати 15 гр спанаќ 30 гр моркови 10 гр кромид магдонос Бибер 1 мл лут сос-опционално 4 мл ворчестер сос-опционално Сол 1 шолја коцки мраз Подготовка: Зеленчукот се сечка на ситни пар…

Октопод со палента

За подготовка на октопод со палента потребни ви се: 8 лажици палента 500 мл маслиново масло 1 кромид (рендан) 1 млад кромид 2 сецкани суви домати 4-5 големи краци од варен октопод Сол чили Подготовка:…

Креолски полнети домати

Овој специјалитет овозможува вистинско гурманско уживање. За подготовка потребни ви се: • 5-6 домати • 120гр бело пилешко месо • 120гр шунка • 1 кромид • 25гр путер • 70 гр лебни трошки • Масло, нане,…

Супа Гаспачо

Гаспачо е ладна супа од домати, која води потекло од Андалузија. Се подготвува во летните денови, кога се високи температурите, но може и во секој период од годината. За подготовка на оваа супа потреб…

Бурито

Бурито е традиционално јадење во Мексико. Карактеристично е по тоа што во Мексико се служи само со грав или месо. Доколку имате желба дома да подготвите бурито, потребно Ви е: • 300 г пилешко • ½ зеле…