Салата “Ница“

За подготовка на салата Ница потребни ви се: 1 марула 500 г домати 100 г црни маслинки 200 г туна 4 тврдо варени јајца 200 мл маслиново масло 50 мл оцет 2 лажици мајчина душица, рузмарин, босилек или …

Arroz de Polvo – рижото од октопод

Arroz de Polvo е традиционално португалско јадење од островот Мадеира, а за подготовка на ова интересно јадење потребни ви се: 1 кг октопод 200 мл црвено вино 150 мл маслиново масло 1 кромид 2 чешниња…

Чили со месо

За подготовка на овој мексикански рецепт потребни ви се следните состојки: 500 г грав 400 г домати од конзерва 2 лажици доматно пире 1 кг мелено месо 200 г пченка од конзерва 1 кромид 1 чешне лук Чили…

Пролетна салата со ракчиња

Оваа салата со ракчиња, која уште се нарекува и пролетна, заради здравите и свежи состојки, е идеална и за летниот период за освежување на организмот, а истовремено е и интересен и брз оброк или предј…

Внимавајте со оваа храна!

Потребно е да бидеме многу внимателни при подготовката на храната, а особено со зеленчукот и овошјето бидејќи можат да бидат заразени со нечистотии од ѓубриво, валкана вода или допири од нечисти раце,…