Њоки со печурки и моцарела

За подготовка на њоки со печурки и моцарела, потребни ви се следните состојки: 500 грама њоки 500 г шампињони 500 мл сок од домати 1 кромид 4-5 чешниња лук Босилек или оригано Сол Бибер Маслиново масл…

За гурманите – грашок на индиски начин

Еве интересна идеја за подготовка на грашок, како најконсумирана мешунка во нашата кујна. Колку и да е здрав, грашокот приготвен на стандарден начин, често станува здодевен. Веќе не мора да биде така.…

Грчка салата

Состојки: 1 краставица 5-6 црни маслинки 1-2 домати ½ главица кромид Фета сирење Сол Оригано Маслиново масло Подготовка: Краставицата и кромидот исечете ги на тенки парчиња, а доматите на покрупни пар…