Ладен капучино десерт со јаболка

За да го подготвите овој интересен десерт, потребни ви се следните состојки: За капучино: 50 g еспресо кафе 145 g шеќер 2 жолчки 2 dl ликер од кафе 250 мл свеж крем За  сосот од  јаболка: 2 пакетчиња …

Пана кота – чоколадниот вкус на Италија

За подготовка на овој вкусен нискокалоричен колач потребни ви се: 500 мл млеко 500 мл павлака за колачи Чоколаден прелив Малку шеќер 2 ќесички желатин Подготовка: Варете ги млекото и павлаката. Додаде…

Чизкејк со боровинки

Состојки: 8 јајца 310 гр шеќер 250 гр путер 1250 гр меко сирење 12 гр брашно кора од лимон ванила прелив: 250 гр боровинки 75 гр шеќер 250 мл вода желатин Подготовка: Изматете ги јајцата со шеќерот. С…

Колач со малини

Ова е многу едноставен колач за подготовка и е вистинско уживање за љубителите на малини. За да го подготвите овој колач потребни ви се: • 4 јајца • 70 гр брашно • 40 гр густин • 3 ќесички желатин • 3…

Домашен манчмелоу

Состојки: Една и пол чаша кокосово брашно Една и пол чаша шеќер во прав Две лажици густин Два портокали Два лимона 20 грама желатин во прав Една чаша вода Две белки Малку сол  Подготовка: Измешајте ги…