Чорба од пашканат и карфиол

После празниците и зимата најголемиот непријател ни е вагата, а најголемиот проблем чувството на подуеност во стомакот! Чорба од пашканат и карфиол е вистинска закуска која ќе ве засити, ќе ве изненад…

Макарони со туна

За да подготвите макарони со туна, потребни ви се: 500 гр макарони 1 голема туна 2 лажици мајонез 2 лажици павлака 2 кисели краставички половина лимон зачини  магдонос грашок Подготовка: Сварете ги ма…

Употреба на ѓумбирот

ЧАЈ ОД ЃУМБИР Без разлика дали се приготвува од свеж или сушен ѓумбир, чајот е многу здрав за нашиот организам. Може да се комбинира со лимон и мед. Ако е ѓумбирот во прав, се става ½ лажиче и се прел…

Бахарат – мешавина од зачини во блискоисточните кујни

Бахарат  (Bahārāt, арапски: بهارات‎ ) е мешавина од зачини кои се користат во блискоисточните кујни, особено во Mashriq регинот, како и во турската, иранската, курдската и израелската кујна. Бахарат е…

Тридневна диета (2)

Постојат неколку видови на тридневни диети со кои можете да се решите од вишокот килограми, без гладување. Се губат 1,5 до 2 кг. За да ви биде храната повкусна, додадете и минимално зачини како на при…