Изгледајте неодоливо со нашите топ 3 совети за убавина (1)

1.        Нежен пилинг за лице од бадем и павлака Состојки: 3 лажици павлака, шолјичка шеќер, ½ шолјичка кафеав шеќер, 2 лажици маслиново масло, ½ шолјичка мелени бадеми Подготовка: Нанесете го пилинг…

Лимета – овошје за секој дом

Лиметата (лат. Citrus aurantifolia) претставува овошје со големи зелени плодови, слично на лимон. Припаѓа на групата цитруси, иако се разликува по некои особини од лимонот, особено по количеството на …

Тридневна диета (2)

Постојат неколку видови на тридневни диети со кои можете да се решите од вишокот килограми, без гладување. Се губат 1,5 до 2 кг. За да ви биде храната повкусна, додадете и минимално зачини како на при…

Црн чај – благодет од природата

Црниот чај (лат.Camellia sinensis) е уште еден благодет од природата, со многу лековити својства. Неговата моќ била позната уште пред 5000 години во Кина, каде бил популарен пијалок. Во минатото, при …