Маслинка – ефикасно средство против современите болести

Маслинката (Olea europaea) и маслиновото масло се користеле уште во времето на старите Грци и Римјани, а и денес овие производи се многу ефикасни во борбата против современите болести. Па дури може да…

Нега на ноктите

Недостатокот на витамини или минерали се чувствува и на ноктите, а секако тоа продолжува и во есенскиот период. Ноктите се истенчуваат, се сушат, стануваат меки, се кршат и се појавуваат бели флеки. И…

Диета според хороскопските знаци

Овој период е идеален за намалување на телесната тежина. Прочитајте како е тоа поврзано со хороскопските знаци! Овен: Овните брзо слабеат. За нив е препорачлива диетата базирана на протеини, многу мес…

Алги – исклучителен морски зеленчук

Алгите се подводни морски треви, кои многумина ги нарекуваат морски зеленчук. Сите што ги пробале се согласуваат дека имаат единствен вкус. Вкусот на некои алги е благ, на други поизразен и појак, но …

Детоксикациска диета

Детокс исхраната се базира главно на сезонски намирници. Основата на оваа диета се секако овошјето и зеленчукот. Исто така, ако јадете храна богата со растителни влакна, толку подолго ќе се чувствуват…