Пана кота – чоколадниот вкус на Италија

За подготовка на овој вкусен нискокалоричен колач потребни ви се: 500 мл млеко 500 мл павлака за колачи Чоколаден прелив Малку шеќер 2 ќесички желатин Подготовка: Варете ги млекото и павлаката. Додаде…

Ова се најубавите градови покрај езера во светот!

Оваа година, дестинациите каде што можете да го пронајдете мирот, а истовремено да има и ноќен живот и можност за уживање во водена површина – се најдобриот и најбараниот избор. Во прилог, прочи…

Мини пици од прекрасната Италија

Од убавата, сончева Италија доаѓаат рецептите за нивните карактеристични и познати пици. За подготвување на мини пици, потребни ви се следниве состојки: 250 гр. сос од домати 250 гр. моцарела тврди ва…

Реџио ди Калабрија – скромен рај во рајот

За една од најубавите и најпознатите земји во светот, Италија – се врзуваат многу епитети и придавки со кои може да се опише нејзината убавина. Од романтични момци, прекрасно кафе, маестрални гл…

Освежување: Granita di limone

За момент отпатувајте во прекрасната Италија и освежете се со овој летен напиток. За подготовка на овој пијалок потребно ви е: • 100 мл вода • Природен засладувач по желба • Сок од лимон  Начин на под…