Подгответе овошен коктел

Овошен коктел можете да направите од било кое сезонско овошје. Еве еден интересен рецепт за двајца, кој се подготвува за 5 минути и е со прекрасен вкус. Потребни се: 2 киви 8 јагоди 1 банана 1/2 чаша …

Кивано – африканска рогата диња

Кивано, лат. Cucumis metuliferus или африканска рогата диња, потекнува од Африка, поточно од Зимбабве. Ова растение стана популарно надвор од Африка по 1930 година, кога успешно почна да се одгледува …

Киви – витаминско чудо кое спречува многу болести

Киви (Actinidia deliciosa) потекнува од Jужна Кина каде е прогласенo за “национално овошје”, а како егзотично растение во Европа е донесено од Нов Зеланд, во почетокот на 20 век, каде што се засадени …

Коктел од диња

Состојки: 1 диња 2 лажици шеќер 20 мл. сок од портокал 4 лажици ликер од киви коцки мраз Подготовка: Дињата исечете ја на половина. Отстранете ги семките, а внатрешноста извадете ја со лажица и ставет…

Слатко – солена салата од ориз

Ова е една нетипична салата за нашите простори, поради својот уникатен вкус, но многу позната во азиската кујна. За подготовка на слатко-солена салата од ориз потребни ви се следните состојки: 200 г в…