За убава коса и на студено време

Најстресниот период за вашата коса е доцната есен и зимата, секако. Зошто? Бидејќи штотуку заврши здодевното есенско опаѓање, а зимата ни носи исушување на влакното од студот и другите надворешни влиј…

Направи сама: Врело масло со билки за сјај на косата

Врело масло за коса претставува еден од најстарите методи за третирање на оштетената коса или за одржување на нејзиниот квалитет и сјај. Најпрво, не дозволувајте терминот “врело масло“ да ве залаже &#…

Куркума пијалоци за добро здравје

Еден од најхранливите зачини во денешницата претставува куркумата, со која ве запознавме во неколку наврати. Неговото дејство е поволно за целиот организам, има позитивно влијание при спречување на  в…

Природни масла за нега на косата

Кога станува збор за природни препарати за нега на косата, билните масла се на прво место. Постојат различни масла кои имаат позитивно влијание како на пример: масло од јојоба, маслиново масло, масло …

Пилинг за тело со шеќер

Измешајте по 1 чаша глицерин и вода и 1 чаша кафеав шеќер. Добро мешајте  додека шеќерот не се растопи и во смесата сипете уште 1 чаша шеќер. Додадете 1 лажица кокосово масло и 8 капки масло од лимон.…