Пире во лимон

Состојки: 1 карфиол 3 компири, излупени и исечкани 1 лажица путер 2 лажици павлака 1 лажица лук во прав 10 лимони Сол, бибер, црвен пипер Подготовка: Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не ом…

Полнети компири

Состојки: 4 поголеми компири 5-6 домати 2 кромида 1 тиквица 2-3 лукчиња сол, бибер, босилек, коријандер, копар рендан кашкавал павлака масло Подготовка: Секој компир се боцка со вилушка на неколку мес…

Салата со компири и маслинки

За подготовка на оваа салата од компири, потребни ви се следниве состојки: Компир Морков Марула Домати Пиперки Краставици Зелка Магдонос Црни маслинки Подготовка: Сварете го компирот со лушпа во солен…

Пилешки ролни со спанаќ

Состојки: пилешки гради 30 гр суво грозје сол бибер маслиново масло 150 гр спанаќ 4 мали компири Подготовка: Во тавче се пропржува спанаќот со сувото грозје, маслото, солта, биберот. Пилешките гради и…

Компири полнети со туна

Компирот е вкусен специјалитет кој е подготвен на секој начин и е често на нашата трпеза. За коктел забавите ви предлагаме да направите компири полнети со туна, кои ќе бидат изненадување и вкусно залч…