Заљубени коцки

За Денот на вљубените изненадете го вашиот партнер со овие брзи колачи за кои ви се потребни следниве состојки: За тесто: • 5 јајца • 6 лажици брашно • 1 прашок за печиво • 10гр маргарин • 3 лажици ка…

Овошни колачи со ориз

Состојки: кора од 1 лимон 150 грама ориз 150 грама шеќер ликер од анис 3 јајца 1-2 лажици шеќер малку јагоди 2 банани Поготовка: Исечканата кора од лимон се меша со млеко во едно тенџере и се вари на …

Чорба од грашок

Состојки: 1 супа од грашок 4 дл месна супа сланина леб магдонос целер 3 лажици кисела павлака   Подготовка: Супата се вари. Сланината ја сечеме на коцки и лесно ја пропржуваме, а потоа ја ставаме…

Коктел директно од градината!

Состојки: 180 гр домати 15 гр спанаќ 30 гр моркови 10 гр кромид магдонос Бибер 1 мл лут сос-опционално 4 мл ворчестер сос-опционално Сол 1 шолја коцки мраз Подготовка: Зеленчукот се сечка на ситни пар…

Виенски коцки

За подготовка на овој колач потребни ви се: За бисквит: 4 жолчки од јајце 100 г шеќер 300 г маргарин 100 г чоколадо за готвење 2 лажици брашно 150 г мелени ореви ½ ќесичка прашок за пециво За полнење:…