Топли предјадења

Многу едноставни и брзи за подготовка, згодни за веселби, пополнување на секоја маса, топлите предјадења можат да бидат и дел од менито за ручек или  додаток со пијалокот што го пиеме. Еве ги најбаран…

Печен ориз со тиквички

Печен ориз со тиквички е лесен рецепт за главно јадење, но може да се служи и како додаток. Постојат различни варијанти на ориз, од интегрален до бел. За овој рецепт користете го оризот што го префери…

Салата од калинка

За оваа вкусна и здрава салата од калинка потребни ви се следните состојки: 3-4 компири семки од една калинка 1 кромид магдонос копар естрагон сол бибер 100 мл павлака или мајонез ореви Подготовка: Св…

Лазањи

Потребен материјал: 1 пакување кори за лазањи 350-400 грама кашкавал Фил: 1 кромид 250 грама мелено месо 250 грама кечап (или доматно пире) Бешамел: 2 големи лажици брашно Масло 500 мл млеко Подготовк…

Омлет со печурки

Потребно е: 200 гр мешани печурки 25 гр чадена сланина 1 главичка кромид 1 лажица масло сол, црн бибер 2 јајца 2 лажички мирудии, копар, босилок 30 гр минерална вода Подготовка: Печурките измијте ги и…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви