Стек од соја во сос со печурки

За подготовка на ова вегетеријанско јадење, стек од соја во сос со печурки,  потребни ви се следниве состојки. 100 г стек од соја 4 лажици масло 120 г кромид 250 г печурки, шампињони 2 лажици вегета П…

Јасминов ориз со говедско, шитаке и црвено кари

Состојки: 150 гр. јасминов ориз 60 гр. шитаке печурки 150 гр. говедско месо 1 црпалка црвено кари сусамово масло или маслиново масло сол, бибер, куркума, ѓумбир по желба 50 гр. морков на крукчиња, кро…

Индиски палачинки со спанаќ

За подготовка на ова јадење потребни ви се следните состојки: 2 чаши (250мл) брашно 1 чаша сечкан спанаќ 3 лажици кисело млеко 1 лажица масло Сол Додатоци: Пола лажица ким 2 зелени чили пиперки, ситно…

Куркума пијалоци за добро здравје

Еден од најхранливите зачини во денешницата претставува куркумата, со која ве запознавме во неколку наврати. Неговото дејство е поволно за целиот организам, има позитивно влијание при спречување на  в…

Куркума – најмоќниот природен лек

Куркумата, или Curcuma longa, претставува растение од фам. Zingiberaceae, кое расте воглавно во Јужна Азија. Се култивира во големи размери во Индија, Кина, Индонезија, Тајланд и во тропските предели …