Зимски пијалок: Ликер од боровинки со вино

Состојки: 3 л црно вино 1 кг боровинки 1 кг шеќер 4 ванилин шеќер 200 мл рум   Подготовка: Во поголем сад се ставаат виното и шеќерот и се варат околу 15 минути. Потоа се ставаат боровинките и см…

Шипка – универзалeн лек против настинки и вируси

Шипка е вид роза, распространета насекаде низ светот, а се сретнува покрај пат, шумска чистина или места изложени на сонце. Се нарекува и „кучешка роза“ од латинското име Rosa Canina. Плодот се консум…

Калинка – овошје со лековита моќ

Калинката е грмушесто дрво кое успева во краевите со топла клима, а поради големиот број семки, претставува симбол на плодноста. Потекнува од регионот на Иран и северна Индија, од каде старите Грци ја…

Печени јаболки со цимет

Состојки: 4 јаболки ½ шолја кафеав шеќер 2 лажички цимет 4 лажици путер Ореви или лешници, суво грозје, рум или ликер Овошен јогурт или шеќер во прав Подготовка: Исечети ги јаболките од горе, за да на…

Sunset sangria

Состојки: 3 лажици шеќер 3 лажици темен рум 3 лажици ликер од портокал 1 зрел портокал исечкан на листови 1 лимон исечкан на листови 2 портокали исечкан на коцки 3 сливи исечкани на коцки 2 стапчиња ц…