Мешавина за холестерол – вкусно и неопходно

За да живеете здраво, хранете се здраво – со воведување на мешавина за холестерол во секојдневната исхрана. Четирите семиња го подобруваат имунитетот, расположението и способноста за физичка акт…

Бахарат – мешавина од зачини во блискоисточните кујни

Бахарат  (Bahārāt, арапски: بهارات‎ ) е мешавина од зачини кои се користат во блискоисточните кујни, особено во Mashriq регинот, како и во турската, иранската, курдската и израелската кујна. Бахарат е…

Полнети пиперки

Состојки: Неколку пиперки (бабури) Мала шолјичка ориз ½ кг мелено месо 1 лажица масло 1 лажиче брашно 1 морков 1 кромид бибер, вегета, сол, црвен пипер, магдонос или готова мешавина за полнети пиперки…

Леб со сирење, зелени маслинки и зачин

Состојки: 250 гр брашно 170 гр вода 20 гр маслиново масло 10 гр квасец сол, шеќер 20 гр зелени маслинки сирење провансалска мешавина од зачини-рузмарин, босилек, оригано,копар, темјан, мајоран лук Под…