5 најдобри есенцијални масла за сјајна и блескава кожа

Најверојатно имате свои омилени производи за нега на кожата, но колку од нив содржат состојки кои не се природни? Понекогаш е добро да се определите за 100% природни масла, бидејќи ќе се изненадите ко…

Тофу со зеленчук, сусам и ориз

Тофу или сирење од соја е многу здрава храна, богата е со протеини и витамини (А, Д, Е, Б комплекс) и минерали. Може да служи како замена за сирење во вегетеријанска кујна, исто така е добар за постењ…

Чорба од зелка и ориз

За подготовка на оваа несекојдневна чорба од зелка и ориз потребни се следниве состојки: 1 мала зелка 1 морков 100 грама басмати ориз сос од домати  1 лажица павлака  сол, бибер масло или путер Подгот…

Шпагети со сос од печурки, шунка и јајца

Состојки: 200-250 г шпагети 200 г печурки (шампињони) 2 моркови 150 г свеж или замрзнат грашок 100-150 г шунка 3 јајца 5 лажици слатка павлака  4-6 лажици соја сос масло зачини Подготовка: Шампињоните…

Витамин А за вид, имунитет и регенерација на кожата

Витамините претставуваат органски супстанции кои се наоѓаат во храната во мали количини, а се неопходни за нормалното функционирање на организмот. Организмот, воглавно, не може сам да ги произведува в…