Тортелини со песто џеновезе

Состојки: 200 гр. тортелини со пармезан 100 гр. пилешки стек 50 гр. сечкани шампињони или вргањ 250 мл. хопла 1 зденка или малку моцарела сирење сол, бибер, лук  вегета За песто сосот: 50 гр. апетисан…

Салата од туна и макарони

Салатата од туна и макарони е одлична и лесна, затоа може да биде одличен избор за секого. За нејзината подготовка се потребни следниве продукти: 1 пакетче макарони маслинки по избор чери домати по из…

За побели заби

Насмевката е многу важна за секоj човек, a oсобено кога секојдневниот живот е поврзан со средби со многу луѓе. Во денешното модерно општество постојат многу методи со кои вашата насмевка може да биде …

Baba ghanoush – солен крем од модар патлиџан

Baba ghanoush (арапски بابا غنوج bābā ghannūj, baba ganush) е едно од најпознатите јадења на Блискиот Исток, а за подготовка ви се потребни: 1 голем модар патлиџан ¼ чаша таан паста (пржен сусам и сол…

Овие домашни лекови не би требало да ги користите

Познато е дека домашните лекови понекогаш се подобри од скапите апчиња за превенција на некоја болест или ублажување на болка. Сепак, постојат некои препарати за кои мислиме дека ќе ни помогнат во мом…