Полнето пилешко

Состојки: 1 пилешки стек 150 гр. млечен кашкавал 50 грама печурки сецкани  50 гр. пршута 2 ловорови ливчиња 1 лукче Подготовка: Пилешкиот стек се отвара, со расекување од средината, а потоа се чука со…

Тортелини со песто џеновезе

Состојки: 200 гр. тортелини со пармезан 100 гр. пилешки стек 50 гр. сечкани шампињони или вргањ 250 мл. хопла 1 зденка или малку моцарела сирење сол, бибер, лук  вегета За песто сосот: 50 гр. апетисан…

Како се подготвува рижото?

Оризот е познат као додаток со сос или месо, но може да се подготви на многу интересни начини и да претставува главен оброк. Одвоивме 2 рецепти: 1.Рижото со пилешко месо Состојки за 4 луѓе: 2 филети п…

Ролат од спанаќ

Состојки: 6 јајца 5 лажици брашно 500 гр. спанаќ 100 гр. ориз Сол, бибер Спанаќот се обарува, се цеди и се миксира. Оризот се става во малку солена вода и се вари додека не омекне. Откако ќе омекне, с…

Тако со пилешко во маринада од пиво

Можеби сите пробале свинско и говедско тако, меѓутоа еве и еден рецепт за пилешко тако. Овој рецепт може да ви покаже дека пивото може да биде корисно и на друг начин. Пивото го прави пилешкото да бид…